Świece zapachowe różnią się między sobą:
- intensywnością zapachu,
- materiałem, z jakiego są wykonane,
- wyglądem,
- czasem palenia,
- knotem.
Zapach
Zacznij od zastanowienia się, jakiego zapachu szukasz. Preferujesz delikatne i subtelne aromaty, czy intensywne i zdecydowane nuty? Twój gust pozwoli Ci zawęzić wybór potencjalnych „kandydatek” do kupna.
Materiał
Parafina, stearyna, wosk sojowy i wosk pszczeli – to najpopularniejsze obecnie materiały, z których produkuje się świece zapachowe. Ważna uwaga – u niektórych osób palenie świeczek z parafiny wywołuje drapanie w gardle i kaszel. Świece naturalne (z wosku) nie mają jej w składzie, dlatego wrażliwym użytkownikom świec zapachowych zalecamy uważne czytanie składów.
Wygląd
Wygląd świec zapachowych ma tym większe znaczenie, im bardziej chcesz je eksponować. Ma to być pierwsza rzecz, na którą zwrócą uwagę Twoi goście? Wybierz duże eleganckie świece zapachowe, które będą prawdziwą ozdobą salonu czy kuchni. Świece mogą przybierać różne, czasem bardzo kreatywne kształty. Niektóre wyglądają wręcz jak małe rzeźby!
Czas palenia
Świece zapachowe mogą palić się od kilku do nawet kilkuset godzin. Zależy to zarówno od materiału, z którego są wykonane (relatywnie najkrócej palą się świece zapachowe parafinowe), jak i od ich masy.
Mała podpowiedź: warto patrzeć na informacje o czasie palenia, umieszczone na świecach. Nierzadko zdarza się, że tańsze duże świeczki mają krótszy czas palenia niż droższe i mniejsze. Od Ciebie zależy, jak duże znaczenie przywiązujesz do tego kryterium.
Knoty
Wybierając świecę zapachową, warto też zwrócić uwagę na kwestię knotów. Większość dobrych świec zapachowych ma knoty bawełniane, ale coraz popularniejsze stają się knoty drewniane. Dają one piękny, równomierny płomień i wydzielają delikatny, drewniany zapach podczas palenia.
Mało tego – wydzielają cichy dźwięk, do złudzenia przypominający odgłos trzaskającego w zimowe wieczory kominka. Czego więcej można chcieć od świeczki?