stworz

Zwierzęce motywy, obrzędowe maski, drewno i przepełnione słońcem barwy ziemi przenoszą nas w egzotyczny nastrój Czarnego Lądu. Jeśli chcemy zaaranżować wnętrza w typowo afrykańskim klimacie, dobrze jest poznać korzenie tej kultury i pamiętać o kilku charakterystycznych dla niej elementach.

stylista-poleca-artyka
stworz

Od kiedy podróżnicy zaczęli odkrywać "Czarny Ląd", w europejskich wnętrzach coraz częściej pojawiały się egzotyczne akcenty rodem z safari. Motywy dekoracyjne inspirowane naturalnym pięknem zwierzęcych skór – węża, żyrafy, zebry czy geparda – to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna cecha aranżacji w stylu afrykańskim. Paski, cętki i plamki mogą zdobić nie tylko dywan lub ścienną tapetę, ale przede wszystkim różnorodne dodatki – tekstylia, naczynia czy dekoracje. Warto wnosić je do wnętrz w odpowiednio dobranych zestawach – np. jako kolekcję naczyń, narzutę i poszewki na łóżko lub elementy ozdobne: ramki, wazony i patery. Pamiętajmy, że wzory te możemy łączyć ze sobą. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się jako jedynie akcent całej aranżacji, niż jej dominujący motyw.

stylista-poleca-artyka
stworz

Równie charakterystycznym, co spektakularnym, wyznacznikiem stylu afrykańskiego są wszelkiego rodzaju rzeźby i obrzędowe maski symbolizujące wcielenie bóstw i duchów przodków oraz figury głównie afrykańskich zwierząt. Są one zazwyczaj wykonywane z drewna, zdobione połyskującymi elementami, ze złotym lub srebrnym akcentem. W naszych wnętrzach sprawdzą się zwłaszcza różnego rodzaju dekoracje – np. świecznik przypominający afrykańską dziewczynę, figurki żyrafy czy słoni, maski w formie drewnianej figury - dostępne w kolekcji WILD home&you.

stylista-poleca-artyka
stworz

Wyznacznikiem stylu afrykańskiego i nieodzownym elementem wnętrz nawiązujących do klimatu "Czarnego Lądu" jest określona paleta barw. Są to głównie ciepłe, intensywne kolory, które kojarzą nam się z nieco dzikim krajobrazem odległego kontynentu. Możemy postawić na przepełnioną słońcem czerwień, oranż, żółć, a także wnoszące nieco tajemniczego charakteru brązy w odcieniu czekoladowym, a nawet wpadającym w czerń. Możemy również tworzyć kolorystyczne mozaiki, mieszając kolory z różnymi fakturami. Z uwagi na wyrazistość barw, duże znaczenie mają odpowiednie proporcje. Jeśli nasze wnętrze nie jest zbyt jasne, uważajmy z mocnymi barwami na ścianach czy przy wyborze mebli, aby efekt końcowy nie był zbyt przytłaczający. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie intensywnych odcieni np. czerwieni czy brązu, za pomocą dodatków, malując jednocześnie na takie kolory tylko jedną ze ścian wnętrza.

stylista-poleca-artyka
stworz

W aranżacjach nawiązujących do stylu afrykańskiego możemy wyróżnić trzy różne odmiany odwołujące się do innych regionów i związanych z nimi tradycjami: styl marokański, wschodnioafrykański oraz południowoafrykański.
- Styl marokański: wnętrza są bardzo słoneczne, wielobarwne, obok intensywnych odcieni mogą również występować spokojne pastele. Często spotykanym motywem dekoracyjnym jest koronka, zarówno w zdobieniach przedmiotów, jak i mebli czy ścian. Charakterystycznym akcentem są także urzekające mozaiki.
- Styl wschodnioafrykański: wnętrza są bardziej stonowane i eleganckie, dominują w nich ciemne odcienie brązu w połączeniu z bielą. Jasne kolory pojawiają się również w dodatkach – tekstyliach, ozdobach czy naczyniach.
- Styl południowoafrykański: wnętrza wypełniają intensywne, ciemne barwy oraz liczne afrykańskie motywy. To w nich najmocniej odczuwalny jest klimat Afryki.

stylista-poleca-artyka 23 Lipca 2015