Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

W święta większość czasu spędzamy przy stole. Celebrujemy przy nim wieczerzę wigilijną i smakujemy wykwintne dania oraz desery w kolejne dni świąteczne. Zadbaj o piękną dekorację stołu, dzięki której zbudujesz wyjątkowy klimat bożonarodzeniowy. Dowiedz się, jak przystroić stół wigilijny, aby zachwycić bliskich i stworzyć idealne miejsce do świętowania z rodziną i przyjaciółmi.

O czym pamiętać przy dekorowaniu stołu na Wigilię?

Zastanawiasz się, jak udekorować stół na Wigilię? Aby stworzyć przemyślaną i estetyczną oprawę w klimacie bożonarodzeniowym, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Po pierwsze, dekoracja stołu na Wigilię powinna być praktyczna. Nawet najpiękniejsza, ale niefunkcjonalna oprawa może utrudnić świętowanie. Nieprzemyślane dodatki mogą spowodować, że celebrowanie wieczerzy będzie niewygodne, a w najgorszym przypadku zakończy się rozlaną zupą na obrusie, dywanie albo eleganckiej kreacji.

Po drugie, dekoracje powinny być dopasowane do wielkości stołu. Zbyt wysokie ozdoby zasłaniają osoby siedzące naprzeciwko i utrudniają rozmowę. Z kolei zbyt rozłożyste dodatki ograniczają miejsce na postawienie naczyń z potrawami. Pamiętaj, że dekoracje mają być dodatkiem, a nie głównym elementem stołu wigilijnego.

Po trzecie, bardzo ważne jest zachowanie harmonii. Dekoracje powinny być rozłożone symetrycznie – nie można ustawić ozdób wyłącznie na jednym końcu stołu, a drugi pozostawić pusty. Na środku ustaw główną dekorację, np. rozłożysty stroik albo świecznik. To ona będzie wyznaczać symetrię stołu.

Po czwarte, podczas dekorowania stołu wigilijnego nie zapomnij o tradycjach. Przygotuj pustą zastawę dla niespodziewanego gościa, a pod obrusem umieść sianko.

Nakrycie stołu wigilijnego – jaki obrus wybrać?

Od czego zacząć dekorowanie stołu wigilijnego? Najważniejszym elementem jest obrus. Stanowi on podstawę, na której buduje się kolejne poziomy dekoracji świątecznej. Wybór obrusa na stół wigilijny nie może być przypadkowy. Poznaj popularne inspiracje i wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Klasyczna biel

Ponadczasowym i zarazem tradycyjnym wyborem jest klasyczny biały obrus. Symbolizuje on dobre intencje osób zasiadających do wspólnego celebrowania posiłków. Biel kojarzy się z czystością, elegancją i uporządkowaniem. Nawiązuje ponadto do zimowego krajobrazu. Biały obrus może wyglądać zbyt chłodno, dlatego warto wzbogacić go o kolorowe dodatki, np. serwetki wyszywane złotą nicią czy wzorzysty bieżnik.

Kolorowy obrus

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie? Zamiast białego obrusa możesz wybrać kolorowy np. czerwony, zielony lub granatowy. Postaraj się wybrać model utrzymany w kolorystyce związanej ze świętami. Pastelowy róż, błękit czy kanarkowa żółć nie sprawdzą się na bożonarodzeniowym stole. Zdecydowanie lepsze będą ciemne i eleganckie warianty kolorystyczne.

Motywy świąteczne

Popularną opcją są obrusy z motywami świątecznymi, takimi jak renifery, śnieżynki, mikołaje, choinki czy golterie. Takie modele występują w różnych wersjach kolorystycznych. Bardziej elegancją opcją są obrusy białe z subtelnymi, jednobarwnymi wzorami – sprawdzą się doskonale na Wigilię. W pozostałe dni świąteczne można skusić się na modele o mniej szykownym charakterze, np. czerwony obrus w dziadki do orzechów czy świąteczne misie.

Wymiary i styl obrusu

Wybierając obrus na stół świąteczny, zwróć uwagę na jego rozmiar. Idealnie dobrany model powinien być większy od blatu i otaczać stół z każdej ze stron, zasłaniając łączenie nóg z blatem. Zbyt krótki obrus wygląda nieelegancko, natomiast zbyt długi przeszkadza. Podczas wstawania goście mogą przypadkowo zdjąć go ze stołu, ściągając na ziemię całą zastawę. Jak wybrać odpowiedni obrus? Zmierz każdy z boków stołu, a do uzyskanych wyników dodaj 20–25 cm.

Jak udekorować stół na Wigilię? Poszukując idealnego obrusu, weź pod uwagę styl dekoracji umieszczonych w salonie lub jadalni, a zwłaszcza aranżację choinki. Tekstylia stołowe powinny odzwierciedlać kolorystykę i styl pozostałych ozdób i tworzyć wspólnie spójną, świąteczną dekorację.

Jakie kolory wybrać do przystrojenia stołu wigilijnego?

Wybór odpowiedniej kolorystyki stołu wigilijnego jest kluczowy do zbudowania przytulnej, rodzinnej atmosfery. W przypadku świątecznej oprawy na pewno nie sprawdzą się jaskrawe kolory. Zapomnij o zimnych zieleniach, neonowych fioletach czy żółciach. Takie barwy kojarzą się bardziej z Wielkanocą. W takim razie, w jakich kolorach przygotować nakrycie stołu wigilijnego?

Rubinowa czerwień i zieleń – klasyka Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie kojarzą się z rubinową czerwienią i zielenią. To eleganckie połączenie, które roztacza w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Z powodzeniem można zestawić je z bielą, aby zyskać klasyczną aranżację lub ze złotymi dodatkami, które zwiększą szykowność stylizacji stołu.

Biel i czerwień

Biel w połączeniu z czerwonymi i zielonymi akcentami to minimalistyczna propozycja dekoracji stołu. Zestawienie takich barw daje harmonijny efekt. Nakrycie w takim wydaniu rewelacyjnie wygląda w połączeniu z naturalnymi dodatkami, np. gałązkami drzew iglastych, szyszkami czy drewnianymi ozdobami.

Złoto lub srebro

Boże Narodzenie kojarzy się z elegancją i majestatycznością – zwłaszcza Wigilia ma podniosły charakter. Te cechy najlepiej wyrazić poprzez wykorzystanie w dekoracji świątecznego stołu złotych lub srebrnych elementów. Pamiętaj, aby nie przesadzać z tymi kolorami. Złote czy srebrne powinny być albo dodatki, albo baza stołu.

Kolory ziemi

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się naturalne kolory, w tym różne odcienie brązu. Te ciepłe tonacje świetnie sprawdzą się do przystrojenia stołu świątecznego. Najlepiej zestawić je z jasnymi, chłodnymi kolorami, np. połącz biały lub jasnoszary obrus z brązową zastawą, a całość wzbogać zielonymi lub czerwonymi akcentami.

Jak dobrze dobrać kolory na stół świąteczny?

Aranżację stołu świątecznego powinno się tworzyć warstwowo. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie.

Aranżowanie dekoracji stołu świątecznego rozpocznij od wyboru obrusu, np. białego. W kolejnym kroku dobierz bieżnik, koniecznie w innym kolorze niż obrus. Na białym tle świetnie prezentuje się w zasadzie każdy kolorowy i wzorzysty model. Do naszego przykładowego stołu wybierzmy czerwony bieżnik. Następną warstwę stylizacji tworzy zastawa, czyli naczynia i sztućce. Dla zwiększenia eleganckiego charakteru, warto zdecydować się na podtalerze. Do naszej stylizacji pasują białe podtalerze. Na nich kładziemy białe talerze z delikatną czerwoną obwolutą i motywami gwiazd, a obok srebrne sztućce – koniecznie na serwetce, np. białej z haftowaną bombką. Taką samą serwetkę układamy na talerzach. Jeśli chodzi o szklanki, możesz postawić na kieliszki albo klimatyczne kubki z motywami świątecznymi. Do naszej stylizacji wybieramy białe kubki z grafiką św. Mikołaja.

Teraz czas na ozdoby. Na czerwonym bieżniku rozkładamy zielone gałązki, z których tworzymy girlandę stołową. Przeplatamy ją szyszkami oraz białymi bombkami: klasycznymi i ażurowymi. Całość dopełniamy światełkami na baterie. W centralnym puncie stołu kładziemy okrągły stroik, a do jego środka wkładamy srebrny świecznik z czerwonymi, długimi świecami. Na koniec dopieszczamy całą aranżację. Gdzieniegdzie układamy figurki dziadków do orzechów w czerwonych strojach.

Jakie wybrać dekoracje świąteczne na stół?

Dobierz dekoracje do stylu stołu świątecznego. Jeśli chcesz stworzyć aranżację w stylu rustykalnym, postaw na naturalne dodatki, np. gałązki, suszone owoce czy szyszki. Zdecyduj się na produkty w wersji świeżej albo z tworzywa sztucznego. Do stołu w stylu glamour dobierz eleganckie dodatki, np. z brokatowym wykończeniem, lustrzaną powierzchnią bądź kryształkami. W nowoczesnych aranżacjach najlepiej sprawdzą się minimalistyczne akcesoria w stonowanych kolorach.

Na jakie dodatki postawić, tworząc dekorację stołu? Absolutną klasyką jest okrągły stroik lub girlanda rozciągająca się przez środek stołu. Takie ozdoby można kupić w wielu kolorach i wersjach, np. z przytwierdzonymi szyszkami, światełkami albo jarzębiną czy gwiazdami betlejemskimi. Niezbędnikami na stole świątecznym są również świeczniki. Najlepszym i ponadczasowym wyborem są modele w kolorze złota lub srebra. Pozostaje tylko wybrać ich rodzaj: na długie i chude świece, krótkie i grube czy na tealighty.

Na stole świątecznym koniecznie muszą znaleźć się również serwetki. Niezwykle elegancko prezentują się białe serwetki materiałowe z haftem. Możesz także postawić na modele kolorowe, np. z motywem św. Mikołaja, śnieżynek czy reniferów. Dekorację stołu można dopełnić figurkami lub kreatywnymi dodatkami, np. winietkami z imionami gości. Wystarczy, że do bombek przykleisz kartki z nazwiskiem i położysz je przy talerzach.

Jeśli chodzi o figurki, warto pamiętać o tym, by nie przesadzić ani z liczbą, ani wielkością. Nie powinny przeszkadzać w rozmowach czy sięganiu po półmiski z potrawami. Uciążliwe dla gości rzeczy szybko wylądują poza stołem, co odbije się na jego estetyce.

Spis treści

UDOSTĘPNIJ WPIS

Skopiuj link Link skopiowany

Mogą Cię zainteresować