Kiedy zbliża się Boże Narodzenie, chcemy, aby nasze domy wypełniły się świąteczną atmosferą. Do tego niezbędne są dekoracje. Sprawdź, jak zrobić stroik na święta Bożego Narodzenia, który zajmie zaszczytne miejsce przy stole wigilijnym.
Stroik na stół bożonarodzeniowy – klasyczna świąteczna dekoracja
Czy wiesz, że geneza stroików na stół na Boże Narodzenie jest ściśle powiązana z wieńcami adwentowymi? Pomysłodawcą stworzenia wianków z czterema świecami był pastor Johan Hinrich Wichern, który wykonał je w celach edukacyjnych. Duchowny chciał za ich pomocą zobrazować dzieciom czas oczekiwania na narodziny Jezusa.
Przez lata w tradycji pojawiało się coraz więcej stroików. W krajach skandynawskich wieńce są wieszane na drzwiach. Z czasem zwyczaj ten pojawił się również w Polsce. Symbolizuje on gościnność i zaproszenie do wspólnej celebracji.
Później stroiki zawitały również na stołach świątecznych. Umieszczone wśród pięknych, smakowitych dań, są symbolem obfitości. Znaczenie stroika zależy także od tego, z jakich elementów się składa. Przykładowo gałęzie drzewa iglastego oznaczają rozwój duchowy. Z kolei jarzębina czy orzechy są symbolem czasu świętowania.
Z czego można zrobić świąteczny stroik?
Chcesz udekorować pięknie stół i zastawiasz się, jak zrobić stroik na święta? Zanim przejdziesz do tworzenia dekoracji, dowiedz się najpierw, z czego możesz ją zrobić. Wieńce stołowe można wykonać z różnorodnych materiałów. W zasadzie nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Gotowa ozdoba powinna być: estetyczna i pasować do pozostałych elementów dekoracji wnętrz.
Gałązki iglaste
Najczęściej stroiki przygotowuje się z gałązek iglastych. Żywe gałązki pięknie pachną, ale szybko tracą igły. Dlatego o wiele popularniejszą opcją są gałązki sztuczne, które prezentują się rewelacyjnie przez długi czas. Dzięki temu stroikiem można cieszyć się nie tylko w Wigilię, ale również w pozostałe dni świąt.
Suszone owoce, szyszki
Bardzo często do stroików dodaje się ozdoby związane z naturą. Mowa tutaj o szyszkach, suszonych owocach czy gałązkach jarzębiny bądź golterii. Elementy te nie muszą być oczywiście naturalne. Rewelacyjnie sprawdzą się również sztuczne ozdoby. Takie dodatki nadają stroikowi rustykalny, ciepły i przytulny charakter.
Bombki, koraliki
Stroik można przyozdobić bombkami choinkowymi, koralikami czy niewielkimi zawieszkami, np. figurkami w kształcie św. Mikołaja czy reniferów. Lepiej wybrać małe dodatki, aby nie przytłoczyły podstawy stroika i całkowicie go nie zdominowały.
Brokat i wstążki
Stroik można wzbogacić kokardkami lub wstążeczkami. Takie dodatki wyglądają elegancko i ponadczasowo. Jeśli wolisz nowoczesny styl, wykorzystaj brokat. Pamiętaj jednak, aby używać go z rozwagą – jeden fałszywy ruch, a Twoja ozdoba nie zamieni się w jeden wielki, błyszczący okrąg.
Jak zrobić stroik na święta krok po kroku?
Nie wyobrażasz sobie dekoracji domu bez stroików świątecznych? Dowiedz się, jak zrobić samemu takie ozdoby!
Krok 1: Przygotowanie materiałów
Jak zrobić świąteczny stroik? Zacznij od przygotowania niezbędnych materiałów, aby podczas pracy mieć wszystko pod ręką. Potrzebujesz kilka żywych gałązek iglastych, sztuczną girlandę albo gotowy podkład. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie ostatnia opcja, ponieważ wymaga jedynie udekorowania ozdobami.
W przypadku pozostałych rozwiązań, musisz przygotować jeszcze drut (ew. sznurek), nożyczki oraz klej na gorąco. Oczywiście powinieneś także zgromadzić ozdoby, które chcesz dodać do stroika.
Krok 2: Zaplatanie gałęzi
Jeśli nie masz gotowego podkładu i chcesz wykonać stroik samodzielnie od A do Z, to czas na przygotowanie podstawy stroika. Najłatwiej wieniec formuje się na wałku w kształcie koła. Możesz kupić taki element albo zrobić go samodzielnie, np. ze słomy. Oplataj wałek gałązkami, jednocześnie związując drutem. Układaj gałęzie niewielkimi pęczkami – jeden przy drugim, aby pomiędzy nimi nie było zbyt wiele prześwitów. Bardzo ważne jest mocne dociąganie druta do wałka. Jeśli zrobisz to zbyt delikatnie, gałązki odpadną. Stroik musi mieć zwartą podstawę.
Krok 3: Montaż światełek
Jeśli chcesz rozświetlić swój stroik i sprawić, by pięknie prezentował się również w półmroku, dodaj do niego światełka. Oczywiście mowa tutaj o światełkach na baterie na cienkim druciku. Choć są one bardzo delikatne i lekkie, zdecydowanie bezpieczniej zamontować je na samym początku, niż później walczyć z przeplataniem przewodu pomiędzy ozdobami. Nie musisz montaż go ciasno – zostaw trochę luzu, aby umieszczone późnej dekoracje nie przytłoczyły całkowicie światełek.
Krok 4: Montowanie ozdób
Pierwszym sposobem na montaż ozdób jest wykorzystanie drutu. Potnij go na krótsze kawałki i przymocuj je do wybranych dekoracji. Postępuj tak, jakbyś przygotowywał zawieszki na bombki choinkowe. Następnie umieść dekoracje na stroiku. Owiń drutem środkową część gałązki. Staraj się nie przygniatać igieł.
O wiele łatwiejszym i mniej czasochłonnym sposobem jest wykorzystanie kleju na gorąco. Ta metoda znacznie lepiej sprawdza się zwłaszcza w przypadku drobnych i delikatnych dekoracji, takich jak wstążki czy kokardki, które z drutem wyglądałyby dość nieciekawie. W tym przypadku wystarczy dobrze rozgrzać klej, zaaplikować go na dekorację, a następnie przymocować ją do stroika. Przytrzymaj ją przez chwilę, aby nie odpadła, zanim klej zacznie wiązać.
Krok 5: Ostatnie szlify
W zasadzie stroik jest już gotowy, ale możesz jeszcze go ulepszyć. Jeśli uwielbiasz zimowy krajobraz i kochasz zimę, możesz zrosić delikatnie gałązki stroika sztucznym śniegiem. Wcześniej wykonaj próbę sprayu na kartce czy innym obiekcie, aby sprawdzić, jak mocno działa. Jeśli nie wykonasz tekstu, możesz zabrudzić śniegiem cały stroik – wtedy będzie nadawał się tylko do wyrzucenia.
Jak nadać stroikowi świątecznemu elegancki charakter? Spryskaj lub posyp go brokatem. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest brokat w sprayu, ponieważ nad tradycyjnym proszkiem trudno zapanować i odpowiednio go dozować.
Krok 6: Świeca i ustawienie w miejscu docelowym
Wiesz już, jak zrobić stroik świąteczny na stół. Musisz jednak pamiętać o tym, że to, jak będzie ostatecznie się prezentował, zależy również od anturażu. Przygotuj więc estetyczny bieżnik i zastawę, która będzie dobrze komponowała się z kolorystyką i stylem wieńca. Na koniec umieść w środkowej części stroika świecę, np. w szklanym lampionie wypełnionym suszonymi owocami czy ozdobami, które pojawiły się również na wieńcu. Tak przygotowana dekoracja będzie wyjątkowym elementem stołu świątecznego.