wianek z zielonych gałązek z szyszkami

Jak zrobić wianek świąteczny na drzwi?

Chcesz poczuć świąteczny klimat? Wianek na drzwi to jedna z najpopularniejszych gwiazdkowych ozdób. To właśnie ta dekoracja już od progu wprowadza w bożonarodzeniowy klimat. Przygotuj go samodzielnie. Dowiedz się, jak własnoręcznie zrobić wianek świąteczny na drzwi.

Wianek świąteczny na drzwi – co symbolizuje?

wianek świąteczny na drzwi - śnieg

Wianki mają wielowiekową tradycję. Znane były już w starożytności. Wówczas kojarzono je ze zwycięstwem i władzą. Zawieszone na drzwiach informowały o wygranej bitwie. W starożytnym Rzymie wieńcami dekorowano także drzwi wejściowe domostw w charakterze ofiary dla bóstw.

Wianek ma niesamowicie bogatą symbolikę. Jego okrągły kształt nie jest przypadkowy – oznacza nieskończoność, życie wieczne i powtarzający się cykl natury. Wieniec zawieszony na drzwiach jest metaforą powitania. To obietnica, że w domu panuje przyjazna atmosfera.

Co ciekawe, również konkretne elementy wianka mają swoje osobne znaczenie. Zielone gałązki symbolizują życie i nadzieję. Wykorzystanie żywozielonych gałązek jodły lub świerku oznacza trwałość życia. Czerwone kokardy, owoce i szyszki są z kolei znakiem miłości i krwi Jezusa.

Wianek bożonarodzeniowy DIY – z czego można go zrobić?

ozdoba świąteczna - gałązka z owocami

Dlaczego warto zrobić wianek bożonarodzeniowy DIY? Po pierwsze, możesz przygotować go z takich materiałów, jakie Ci się najbardziej podobają. Jeśli nie widziałeś w sklepach produktu dopasowanego do Twoich preferencji, zrób go własnoręcznie. Po drugie, proces przygotowywania wianka jest znakomitą okazją do spędzenia czasu z bliskimi. Zbierzcie się całą rodziną przy stole i dajcie upust swojej kreatywności. Zanim przystąpisz do robienia wianków, musisz się najpierw odpowiednio przygotować. Zobacz, jakie materiały będą Ci potrzebne. Do zrobienia wianka świątecznego na drzwi potrzebujesz:

  • naturalnych gałązek iglastych – klasycznym wyborem są gałązki świerku, jodły lub sosny. Naturalne gałązki nie tylko wyglądają efektownie, ale również pięknie pachną, roztaczając w pomieszczeniu świąteczny klimat.
  • sztucznych gałązek iglastych – naturalne gałązki mają wiele zalet, ale niestety się osypują. Jeśli zależy Ci na trwałości, sięgnij po sztuczne gałązki. Wianek z takich elementów sprawdzi się przez wiele lat.
  • gałązek dekoracyjnych – oprócz klasycznych, zielonych gałązek możesz przygotować również gałązki dekoracyjne, np. srebrne lub złote pokryte brokatem. Wystarczy dodać kilka takich elementów do wianka, aby nadać mu elegancki charakter.
  • szyszek – można zebrać je w lesie albo kupić, a następnie pomalować złotą lub srebrną farbą.
  • suszonych owoców – pomarańcze, cytryny, jabłka pokrojone w plasterki i wysuszone. Jeśli nie masz czasu na ich przygotowanie, z pewnością znajdziesz podobne dekoracje w sklepie.
  • ozdób choinkowych – bombki i zawieszki dodadzą wiankowi blasku i koloru. Dzięki nim Twój wieniec stanie się atrakcyjniejszy.
  • kokard i wstążek – takie ozdoby są kropką nad i w dekoracji wianka. Kojarzą się z Bożym Narodzeniem, dlatego idealnie wpisują się w świąteczny klimat.
  • światełek LED – wianek z dodatkiem lampek wygląda o wiele atrakcyjniej, dlatego warto wzbogacić go o światełka na baterie.

Co jeszcze jest potrzebne do zrobienia wianka na drzwi? Oprócz ozdób potrzebujesz jeszcze podkładu (słomianego lub drucianego), drucika, a także narzędzi, takich jak nożyczki i klej na gorąco.

Jak zrobić wianek świąteczny na drzwi krok po kroku?

Tworzenie wianka bożonarodzeniowego na drzwi jest świetną, kreatywną zabawą dla dzieci i dorosłych. Wystarczy dobry pomysł i odrobina cierpliwości, by stworzyć piękny wieniec, który oczaruje domowników i gości. Sprawdź, jak zrobić wianek świąteczny krok po kroku.

  1. Określ estetykę wianka
    Jeśli nie chcesz stworzyć eklektycznego wianka, powinieneś wcześniej przemyśleć jego design. Zastanów się, jaka kolorystyka podoba Ci się najbardziej. Ze świętami Bożego Narodzenia najbardziej kojarzy się: zieleń, czerwień i złoto. Nie musisz jednak bazować wyłącznie na tych kolorach. Możesz zdecydować się na różne połączenia kolorystyczne albo stworzyć wianek jednokolorowy, np. złoty, srebrny lub czerwony.
    Zastanów się również, z jakich materiałów chcesz przygotować wianek – czy wolisz sztuczne gałązki, bombki i zawieszki, czy raczej dodatki w sielskim stylu, takie jak szyszki i suszone owoce.
  2. Przygotuj materiały i narzędzia
    Zanim rozsiądziesz się wygodnie z bliskimi przy stole i zabierzesz się za tworzenie wianka, przygotuj wszystkie niezbędne materiały: podkład, gałązki, ozdoby, drucik oraz nożyczki i klej.
  3. Przygotuj bazę wianka
    Odpowiednie przygotowanie bazy wianka jest najważniejsze. W końcu to do niego będą przymocowane wszystkie dekoracje. Podstawę można przygotować samodzielnie, oplatając sznurkiem słomę lub tworząc stelaż z drutów. Jeśli obawiasz się, że przygotowana przez Ciebie baza nie będzie solidna, kup gotową w sklepie. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Zdecyduj tylko, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza: słomiana, druciana, plastikowa czy styropianowa.
  4. Wybraną bazę opleć zielonymi gałązkami – naturalnymi albo sztucznymi. Przykładaj gałązkę do podkładu i owijaj ją drucikiem, przesuwaj się stopniowo do przodu, dodając kolejne gałązki. Najważniejsze jest dokładne przymocowanie dolnej części gałązek, górna nie musi ściśle przywierać do bazy, ponieważ wtedy wianek będzie wyglądał mało przestrzennie i nieatrakcyjnie. Jeśli używasz bazy słomianej albo styropianowej, gałązki możesz wbijać w podstawę i lekko podwiązać je sznurkiem.
  5. Montaż światełek LED
    Zanim jeszcze umieścisz na wianku dekoracje, owiń go światełkami LED. Wykorzystaj lampki zasilane bateryjnie, które są niezależne od gniazdek elektrycznych. Umieszczenie światełek na tym etapie jest o wiele wygodniejsze niż na samym końcu, gdy wieniec będzie już pokryty ozdobami – dzięki temu masz pewność, że się nie odkleją.
  6. Dodawanie dekoracji – Do oplatania bazy można wykorzystać sztuczne, naturalne i dekoracyjne gałązki jednocześnie albo zdecydować się wyłącznie na jeden rodzaj. Kiedy już skończysz przygotowywanie podkładu, czas przejść do dekorowania wieńca. Do tego celu możesz wykorzystać suszone owoce, szyszki, zawieszki, bombki czy koraliki. Wybierz takie dekoracje, które pasują do Twojego gustu i pozostałych ozdób znajdujących się w domu.
  1. Ostatnie szlify – dodanie kokardy, brokat, śnieg. Kokarda jest obowiązkowym elementem wianka świątecznego. Nie spiesz się jednak z jej zamontowaniem. Jeśli używałeś kleju do przyczepiania ozdób, poczekaj, aż całkowicie zaschnie. Dopiero później zabierz się za przywiązanie wstążki. Możesz umieścić ją na górze lub na dole wianka. Kokarda może pełnić dwojaką funkcję – dekoracji i zawieszki, za której pomocą zawiesisz wieniec na drzwiach bądź oknie. Co więcej, na koniec możesz spryskać wianek brokatem albo sztucznym śniegiem. W ten sposób nadasz mu elegancki lub sielski klimat. Brokat idealnie sprawdza się w przypadku wieńców w stylu glamour.

Wianek w alternatywnym wydaniu

Wianek świąteczny na drzwi złożony z gałązek to prawdziwa klasyka. Jeśli jednak preferujesz minimalistyczne i nowoczesne rozwiązania, możesz postawić na wieniec w wersji alternatywnej. Mowa tutaj, między innymi o wieńcu z bombek. Taką dekorację wykonasz bardzo szybko. Wystarczy podkład – najlepiej pełny, styropianowy albo słomiany, okleić bombkami w różnych rozmiarach. Niezwykle elegancko wyglądają wianki srebrne lub złote.

Minimaliści z pewnością docenią kolejny pomysł na alternatywny wianek złożony z drucianego stelaża i światełek LED. Taka dekoracja znakomicie sprawdzi się nie tylko na drzwiach, ale również w ogrodzie, np. na bramce czy budynku gospodarczym. Jej zaletą jest odporność na uszkodzenia – nie zawiera elementów, które mogłyby zostać zniszczone przez wiatr czy inne warunki atmosferyczne. Co więcej, wianek można zrobić z wielu różnych materiałów, takich jak pióra czy sznurka jutowego albo grubego, bawełnianego sznura.

Jak zawiesić wianek świąteczny na drzwi?

Udało Ci się przygotować piękny wianek bożonarodzeniowy? Czas na zamontowanie go w miejscu docelowym. Taką dekorację można umieścić, np. na drzwiach, nad kominkiem, na oknie albo na balustradzie. Szukasz sprawdzonego sposobu na zawieszenie wianka? Sprawdź nasze propozycje!

  • wstążka lub sznurek – jak wspomnieliśmy wcześniej, wianek można zawiesić na wstążce albo na sznurku. Owiń wybrany materiał wokół wieńca, a następnie powieś go na gwoździu albo haczyku.
  • haczyk samoprzylepny – na rynku są dostępne innowacyjne haczyki samoprzylepne, które zastępują tradycyjne gwoździe. Wystarczy przykleić go na wybranej powierzchni, a następnie zawiesić na nim wianek. Pamiętaj, aby wybrać haczyk o odpowiedniej nośności, inaczej wianek osunie się na ziemię zaraz po montażu.
  • magnetyczny wieszak – jeśli masz metalowe drzwi, możesz wykorzystać wieszak magnetyczny, który jest alternatywą dla wiercenia czy klejenia. W tym przypadku również musisz pamiętać o nośności wieszaka.
  • wieszak na drzwi – jest to świetne rozwiązanie, które nie wymaga ingerowania w żaden sposób w powierzchnię drzwi. Taki wieszak zahacza się o górną krawędź drzwi i gotowe! Upewnij się wcześniej, czy dasz radę domknąć drzwi z zamontowanym na nich wieszakiem. Postaraj się wybrać wieszak z cienkiego, ale solidnego materiału.

Pamiętaj, że wianek umieszczony na zewnątrz trzeba umocować w bardzo dokładny i przemyślany sposób. Wieniec jest narażony na działanie śniegu, deszczu i porywistych podmuchów wiatru, dlatego potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia.

Spis treści

UDOSTĘPNIJ WPIS

Skopiuj link Link skopiowany

Mogą Cię zainteresować