Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, który sprzyja rodzinnej atmosferze. Chcesz jeszcze mocniej poczuć świąteczny klimat? Stwórz niepowtarzalne dekoracje, które zachwycą gości i domowników. Podpowiadamy, jak własnoręcznie zrobić bożonarodzeniowe ozdoby, które nie kosztują fortuny, ale chwytają za serce!
Dlaczego warto samodzielnie wykonywać ozdoby świąteczne?
Samodzielnie wykonane ozdoby świąteczne mają o wiele większą wartość niż te kupione w sklepie. Nie chodzi o cenę, a ładunek emocjonalny, jaki się z nimi wiąże. Tworzenie dekoracji to świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu z bliskimi. Dzisiaj każdy ma wiele obowiązków na głowie, zarówno dorośli, jak i dzieci. Okres przedświąteczny jest doskonałym momentem na zwolnienie, wyciszenie się i zbudowanie rodzinnej atmosfery, pełnej ciepła i zrozumienia.
Co więcej, własnoręczne ozdoby świąteczne są unikalne i niepowtarzalne. W żadnym sklepie nie znajdziesz podobnych produktów. Dekoracje wykonane wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi nie muszą być doskonałe. Liczy się nie tyle efekt, ile sam proces ich tworzenia, podczas którego można jeszcze bardziej zbliżyć się do ważnych dla nas osób.
Czy każdy zdoła zrobić świąteczne dekoracje DIY?
Tworzenie ozdób świątecznych nie wymaga specjalnych umiejętności. Nie potrzebujesz dyplomu artysty czy specjalnego kursu, by zabrać się za robienie dekoracji. Niezbędna jest jedynie odrobina kreatywności, cierpliwości i chęć do wykonania czegoś samodzielnie.
Świąteczne dekoracje DIY nie muszą być skomplikowane i złożone z setek elementów. Bardzo często to właśnie najprostsze projekty okazują się najładniejsze i najprzyjemniejsze do wykonania. Z takimi dekoracjami doskonale radzą sobie nawet osoby, które twierdzą, że nie mają zdolności manualnych. Wycinanie, klejenie czy malowanie to czynności, z którymi poradzi sobie każdy, niezależnie od wieku.
Zacznij od prostych ozdób, a jeśli spodoba Ci się ich tworzenie, przejdź do trudniejszych projektów. Dozuj poziom trudności, aby nie zniechęcić się już na stracie. Przejrzyj poniższe pomysły na ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione i poszukaj inspiracji!
Z czego można własnoręcznie tworzyć ozdoby świąteczne?
Ozdoby bożonarodzeniowe DIY można zrobić praktycznie ze wszystkiego. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Przejrzyj pudła i szuflady z bibelotami. Na pewno masz w domu wiele rzeczy, które przydadzą się do tworzenia dekoracji. Niemal w każdym mieszkaniu zalegają kolorowe kartki czy kartony, z których w kilka minut można wyczarować śnieżynki, gwiazdki czy papierowe łańcuchy na choinkę. Przygotuj także sznurek i nici albo włóczkę. Możesz stworzyć z nich dekoracje albo wykorzystać je do zrobienia zawieszek.
Do wykonania ozdób bożonarodzeniowych przydają się także papiery prezentowe, tkaniny, filc oraz sztuczne bądź naturalne: gałązki, owoce, orzechy i inne dodatki, które kojarzą się z okresem Bożego Narodzenia.
10 pomysłów na ozdoby bożonarodzeniowe ręcznej roboty
Sprawdź listę pomysłów na ozdoby bożonarodzeniowe. Zainspiruj się naszymi propozycjami, zgromadź niezbędne materiały, zaproś bliskich – stwórzcie wspólnie piękne dekoracje, którymi udekorujecie dom na Boże Narodzenie.
- Ozdoby z papieru
Listę pomysłów na dekoracje bożonarodzeniowe rozpoczynamy od bardzo prostych do wykonania ozdób z papieru. Rzeczy niezbędne do ich stworzenia z pewnością znajdziesz w domu. Wystarczy papier lub miękki karton i nożyczki. Znajdź szablon śnieżynki, choinki czy gwiazdy i odrysuj go tyle razy na arkuszach papieru, ile dekoracji potrzebujesz. Możesz także złożyć kartkę na pół wzdłuż krótszego boku i jeszcze raz na pół wzdłuż dłuższego boku. Następnie powycinaj różne kształty – fale, koła, trójkąty. Po rozłożeniu otrzymasz przepiękną śnieżynkę. W taki sam sposób zrobisz idealnie symetryczną choinkę. Takie ozdoby idealnie sprawdzą się do przyozdobienia drzewka lub stroika bożonarodzeniowego. Do wykonania takich ozdób możesz wykorzystać piękny papier prezentowy albo zalegającą w domu makulaturę. Nie muszą być do nowe kartki świeżo wyciągnięte z ryzy.
- Łańcuch na choinkę DIY
Świetnym pomysłem na ozdoby DIY są łańcuchy, którymi można owinąć choinkę. Takie dekoracje nadają się również do zamontowania na ścianach, balustradach czy innych elementach domu. Z czego zrobić łańcuch bożonarodzeniowy? Pierwszą propozycją jest połączenie wykonanych wcześniej ozdób z papieru. Umieść śnieżynki na sznurku lub włóczce. Aby nie zmieniały swojej pozycji, możesz przykleić je klejem na gorąco.
Kolejna propozycja to łańcuch z papierowych kółek. To klasyka, z którą na pewno spotkałeś się niejednokrotnie, chociażby w szkole. Potnij różnokolorowe arkusze papieru na wąskie paski. Sklej ze sobą końce pierwszego paska. Następnie weź kolejny, przewlecz przez kółko i dopiero wtedy sklej jego końce. Nie możesz zrobić od razu kółek ze wszystkich pasków, ponieważ później nie będziesz miał ich jak ze sobą połączyć.
Co powiesz na łańcuch, który można zjeść? To propozycja dla świątecznych łakomczuchów. Przygotuj długi, mocny sznurek. Na jeden z jego końców nawlecz igłę. W ten sposób będzie Ci łatwiej umieszczać pianki, pierniczki albo inne słodkości na sznurku. Taki łańcuch możesz urozmaicić koralikami albo innymi ozdobami, aby po wyjedzeniu pyszności nie wyglądał pusto na choince.
- Bombki ze sznurka
Bombki ze sznurka to efektowne dekoracje, których wykonanie jest bardzo proste. Jak zrobić taką ozdobę świąteczną? Potrzebujesz sznurka lub włóczki, nożyczek, kleju i balona. Nadmuchaj balon do preferowanej wielkości. Następnie owiń go sznurkiem – tworząc rzędy albo chaotycznie – wybrany sposób zależy wyłącznie od Twojej inwencji twórczej. Sznurek wcześniej należy nasączyć klejem. Odczekaj dłuższą chwilę i poczekaj, aż klej całkowicie wyschnie. Po tym czasie przebij balon i wrzuć go do kosza. W ten sposób zyskasz oryginalną, ażurową bombkę, którą możesz przyozdobić dodatkowo brokatem czy koralikami.
- Choinka z makaronu
Choinka z makaronu to prawdziwy hit wśród osób, które uwielbiają rękodzieło. Do wykonania takiej dekoracji potrzebujesz: koła wyciętego ze sztywnego papieru, taśmy klejącej, makaronu muszelki, kleju do klejenia na gorąco oraz farbki i koraliki.
Zacznij od sklejenia wyciętego koła w kształt stożka. Na powstałym stelaży przyklejaj makaron za węższy koniec. Umieszczaj jedną muszelkę obok drugiej, rząd po rzędzie, aż uzyskasz piękną choinkę. Na jej szczycie możesz przytwierdzić jeden makaron typu kokardka. Czym byłoby drzewko bożonarodzeniowe bez ozdób! Zanim zabierzesz się za dekorowanie, możesz najpierw pomalować choinkę na dowolny kolor: zielony, srebrny czy złoty. Kiedy klej i farba wyschną, przyklej do makaronowych gałązek koraliki czy inne drobne dodatki. Taka dekoracja będzie pięknie prezentowała się na stole świątecznym lub na komodzie.
- Wianek bożonarodzeniowy
Prawdziwą klasyką wśród dekoracji bożonarodzeniowych są wianki, które wiesza się na drzwiach lub oknach. To one witają gości przybywających na kolację wigilijną. Przystrajają pięknie zewnętrzną część domu i już od progu wprowadzają w świąteczny klimat. Jak zrobić samodzielnie wianek? Jeśli nie masz doświadczenia w robieniu takich ozdób, możesz skorzystać z gotowej bazy. Taki podkład wykonany jest ze sztucznych gałązek, które można przyozdobić wedle własnych preferencji. Dodaj do niego suszone owoce, wstążki, bombki czy drobne figurki o tematyce bożonarodzeniowej. Najłatwiej przykleić je klejem na gorąco.
Lubisz wyzwania? Podejmij się zrobienia wianka od podstaw! Wykorzystaj sztuczne lub naturalne gałązki drzew iglastych. Przewagą naturalnych gałązek jest zdecydowanie ich piękny zapach, który kojarzy się z okresem Bożego Narodzenia. Świeży wianek możesz zawiesić w domu lub położyć go na stole, aby wprowadził całą rodzinę w świąteczny nastrój. Jak zrobić wianek samodzielnie? Skorzystaj z koła, które opleciesz gałązkami lub spróbuj samodzielnie uformować okrąg z gałązek. Przygotuj wcześniej dużą ilość mocnego sznurka w kolorze, który nie będzie wyróżniał się na tle ozdób i gałązek.
- Ozdoby bożonarodzeniowe z masy solnej
Robienie ozdób z papieru to dla Ciebie bułka z masłem? Podnieś świąteczną poprzeczkę i stwórz dekoracje z masy solnej. Istnieje wiele przepisów, z których możesz skorzystać. Proporcje i składniki zależą, między innymi od rozmiaru planowanych ozdób czy elastyczności ciasta.
Podstawowy przepis na masę solną to: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, 125 ml wody. Jeśli chcesz robić duże dekoracje, mąkę i sól połącz w stosunku 1:2. Do wykonania finezyjnych figurek przyda się z kolei elastyczna masa. Aby uzyskać plastyczną konsystencję, dodaj do masy 2 łyżki kleju do tapet (rozrobionego wcześniej wg instrukcji podanej na opakowaniu).
Masę solną można dowolnie zabarwić. Wykorzystaj do tego celu barwniki spożywcze albo to, co znajdziesz w szafce z przyprawami, np. kurkumę czy kakao. Ozdoby możesz pomalować i udekorować również po suszeniu. Jeśli chcesz zwiększyć trwałość przygotowanych figurek, musisz dokładnie je wysuszyć. Umieść je na w piekarniku rozgrzanym do 60°C i poczekaj, aż stwardnieją. Dla równomiernego efektu obracaj je co godzinę.
- Świeczki bożonarodzeniowe DIY
Nic nie tworzy tak klimatycznej i kameralnej atmosfery jak światło świecy. Dodaj zakupionej świecy indywidualny, świąteczny charakter i ozdób ją wedle własnych preferencji. Przyklej do niej ziarenka kawy, plasterki suszonych pomarańczy, koraliki czy kokardki. Jeśli chcesz przyklejać rzeczy bezpośrednio na świecy, pamiętaj, by nie wybierać rzeczy łatwopalnych, ani nie zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru.
W łatwy sposób możesz zrobić świecę od podstaw samodzielnie. Zamów dekoracyjną węzę pszczelą w wybranym kolorze. Ważne, by miała temperaturę pokojową, wtedy będzie elastyczna i gotowa do pracy. Na jednym z końców węzy umieść knot (sznurek). Dociśnij go wosku, a następnie zawijaj dokładnie arkusz. Na końcu ponownie dociśnij węzę, aby nie rozluźniła się w czasie palenia. Taką świecę możesz ozdobić koralikami, ziarnami kawy czy innymi dodatkami. Palona węza roztacza w pomieszczeniu piękny, słodki zapach.
- Świąteczne lampiony
Ostatnim pomysłem związanym ze świeczkami jest przygotowanie lampionów. Do zrobienia takich dekoracji idealnie sprawdzą się puste słoiki bez etykiet albo specjalne, oryginalne lampiony – ważne, by były to naczynia szklane lub wykonane z innego niepalnego materiału. W przypadku tych ozdób możesz puścić wodze fantazji. Udekoruj szklane powierzchnie, tak jak tylko chcesz. Wykorzystaj koraliki, wstążkę, sznurek, farbki czy sztuczny śnieg w sprayu. Możesz pomalować makaron kokardki i przytwierdzić je do szklanych ścianek pojemnika. Możesz również skorzystać z gotowych, świątecznych naklejek.
- Witraż bożonarodzeniowy
Witraż to ciekawa i efektowna ozdoba świąteczna, którą z łatwością przygotuje każdy, niezależnie od wieku i umiejętności. Do stworzenia witrażu potrzebujesz twardego kartonu, który będzie bazą. Narysuj na nim cokolwiek, byleby wybrana grafika była związana ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie za pomocą nożyczek lub nożyka do tapet wytnij luki. W kolejnym kroku przygotuj kawałki bibuły w różnych kolorach. Ich kształt powinien odpowiadać formie poszczególnych luk. Naklejaj je na szkielet witrażu, tworząc wielobarwne okienka. Możesz także skorzystać z gotowych szablonów na witraże bożonarodzeniowe, które są dostępne w sieci.
Jeśli chcesz, możesz wykonać witraż świąteczny na szkle. Potrzebujesz szkła o dobrze zabezpieczonych i wyszlifowanych krawędziach albo arkusza plexi. Musisz także wyposażyć się w specjalne farbki do szkła, które umożliwią Ci wykonanie dowolnych malunków. Pamiętaj, aby witraże zawiesić na oknie. W ten sposób do wnętrz będzie wpadało piękne, kolorowe światło.
- Kula śnieżna DIY
Jedną z najpiękniejszych i najbardziej kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia ozdób jest kula śnieżna. Wykonanie jej jest bardzo proste. Przede wszystkim potrzebujesz słoika. Wybierz taki, który podoba Ci się najbardziej. Zdecyduj się na prosty lub pękaty model. Słoik musi być czysty. Najlepiej wyparzyć go wcześniej, aby uniknąć rozwoju pleśni i glonów w przyszłości.
Następnie przygotuj akcesoria, które chcesz umieścić we wnętrzu kulki. Wybierz jedną większą figurkę, np. bałwana, św. Mikołaja czy bożonarodzeniowej chatki. Przymocuj ją do wewnętrznej strony pokrywki za pomocą kleju na gorąco. Dodaj jeszcze inne drobiazgi, np. zaspy z waty kosmetycznej. Teraz czas na zrobienie wypełnienia kuli. Do słoika wlej czystą wodę, najlepiej sprawdzi się woda destylowana. Aby zyskać efekt wolno opadających śnieżynek, dodaj kilkanaście kropel płynnej gliceryny. Jak zrobić śnieg w kuli śnieżnej? Najlepiej kupić drobny, gotowy, sztuczny śnieg albo wykorzystać brokat. W przypadku drugiej opcji pamiętaj o dokładnym wymieszaniu go z wodą. Inaczej zrobią się grudki.
Na koniec wystarczy zanurzyć figurkę w wodzie i mocno zakręcić słoik. Taka kula śnieżna będzie piękną dekoracją świąteczną. Znakomicie sprawdzi się również jako prezent dla bliskiej osoby.