Każdy z nas posiada co najmniej jeden komplet pościeli na zmianę. Zazwyczaj jednak mamy ich znacznie więcej. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także poszewki świąteczne i okolicznościowe. Sprawdź, gdzie i w jaki sposób przechowywać pościel, żeby służyła jak najdłużej.
Jak przechowywać pościel? Ogólne zasady
- Do szafy, specjalnych pojemników, pokrowców czy worków próżniowych chowaj tylko czystą bieliznę sypialnianą.
- Przechowuj pościel w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie wkładaj pościeli do mebli, które znajdują się w miejscach, w których panuje duża wilgoć, np. w łazience. Woda, która skrapla się podczas kąpieli, sprzyja namnażaniu pleśni, niszczeniu tekstyliów i powstawaniu zapachu stęchlizny.
- Kiedy kupujesz nowe kołdry i poduszki, nie wyrzucaj pokrowców. Niech posłużą Ci do przechowywania pościeli. Jeśli umiejętnie złożysz poszewki i prześcieradła, zmieścisz w nich nawet kilka zapasowych kompletów.
- Nie upychaj pościeli w szufladach i pojemnikach. Przechowywanie w ciasnocie sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. W rezultacie poszewki i prześcieradła wymagają ponownego przeprania.
- Regularnie sprawdzaj stan przechowywanej pościeli, aby upewnić się, że tekstylia nie zostały zaatakowane przez insekty.
Gdzie przechowywać pościel?
Przechowywanie pościeli w szafie
Przed włożeniem pościeli i prześcieradeł do szafy, półki trzeba dokładnie wyczyścić. Najpierw usuń z nich zanieczyszczenia przy pomocy odkurzacza, a następnie dokładnie umyj wodą z dodatkiem detergentów. Co miesiąc warto wyjąć tekstylia z szafy i ponownie odkurzyć półki. Ogranicza to osadzanie się kurzu i roztoczy.
Włókna naturalne, które zawierają białka, stanowią nie lada gratkę dla moli, co prowadzi do powstawania dziur w materiale. Pościel zaatakowana przez mole nadaje się już tylko do wyrzucenia. Ich ekspansji można zapobiec, stosując specjalne preparaty. Niektóre mają postać kulek, inne saszetek. Istnieją też naturalne sposoby na mole. W tym miejscu należy wymienić między innymi suszoną lawendę, która odstrasza te szkodliwe owady. Jednocześnie uchodzi za rozwiązanie bezpieczne dla zdrowia. Poza tym nadaje pościeli przyjemną woń. Niektórzy do szafy, w której przechowują pościel, wkładają specjalne perełki i kapsułki zapachowe.
Przechowywanie pościeli w workach próżniowych
Przechowywanie pościeli w workach próżniowych uchodzi za niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki temu tekstylia do sypialni są chronione przed kurzem i zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Poza tym nie nasiąkają wilgocią, dlatego nie musisz obawiać się rozwoju pleśni i zapachu stęchlizny.
Worki próżniowe stanowią spore udogodnienie dla wszystkich osób, które mają niewielkie mieszkanie. Schowaj w nich zapasową pościel, a następnie sięgnij po odkurzacz, aby odessać powietrze. W rezultacie worki próżniowe znacznie zmniejszą swoją objętość i nie zajmą zbyt wiele miejsca. Na dodatek takie przechowywanie pościeli skutecznie chroni ją przed zakurzeniem, zabrudzeniem i zapleśnieniem.
Przechowywanie pościeli w schowku pod łóżkiem
Dziś wiele stelaży do łóżek zawiera specjalny schowek na tekstylia sypialniane. Warto przecierać go wilgotną ściereczką co 2-3 dni. Niestety, w takich miejscach lubi osadzać się kurz, który zawiera roztocza. Odchody tych maleńkich pajęczaków uchodzą za rezerwuar alergizującego białka, które u niektórych osób wywołuje dokuczliwe dolegliwości.
W schowku pod łóżkiem możesz umieścić pościel w workach próżniowych, pokrowcach, pojemnikach lub bezpośrednio na półce.