jak często zmieniać pościel - pościel w kwiaty

Jak często zmieniać pościel? Co ile powinno się to robić?

Tekstylia sypialniane stanowią ważny element wyposażenia łóżka. Mają bowiem bezpośredni kontakt z naszą skórą. Powinny być miękkie, delikatne i przyjemne w dotyku. Najlepiej sprawdzą się materiały, które oddychają i odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała. Niestety, nawet one brudzą się, choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka. Na poszewkach poduszek i kołder gromadzą się mikroskopijne roztocza oraz drobnoustroje potencjalnie chorobotwórcze. Jak często zmieniać pościel, aby cieszyć się dobrym stanem zdrowia i wysokim komfortem snu?

Dlaczego warto regularnie zmieniać pościel?

jak często zmieniać pościel

Co ile powinno się zmieniać pościel? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników – skłonności do alergii, dermatoz, ogólnego stanu zdrowia, obecności zwierząt domowych i pory brania prysznica. Tekstylia sypialniane warto zmieniać tak często, jak to konieczne. Pozwala to cieszyć się dobrym zdrowiem i wysoką jakością snu.

Zanim przejdziemy do zagadnienia, jak często zmieniać pościel, przyjrzymy się temu, dlaczego warto to robić. Nasza skóra ma bezpośredni kontakt z tekstyliami sypialnianymi. W ciągu nocy poci się i przetłuszcza. Poza tym w pościeli osadzają się mikroorganizmy obecne na ciele oraz martwy naskórek. Ten ostatni stanowi nie lada gratkę dla roztoczy – niewielkich pajęczaków, których odchody zawierają silnie alergizujące białko. Wspomniane zwierzęta uwielbiają wilgoć i temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza. Wówczas namnażają się szczególnie intensywnie, wywołując dokuczliwe objawy uczulenia takie jak katar, kaszel, duszności i problemy skórne. Ponadto zaostrzają przebieg astmy i AZS.

Warto zaznaczyć, że pranie pościeli obejmuje nie tylko prześcieradła, poszewki kołder i poduszek, ale też same kołdry i poduszki. Dziś produkuje się je z materiałów, które zazwyczaj można bez obaw wrzucić do pralki.

Częsta zmiana pościeli pozwala zachować należyty poziom higieny. Wspiera zdrowy i regenerujący sen. Poza tym zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, infekcji skóry, egzemy i innych dermatoz.

Jakie są skutki rzadkiego zmieniania pościeli?

jak często zmieniać pościel - pościel żółta

Osoby, które niezbyt często sięgają po czystą pościel, skarżą się na jej nieprzyjemny zapach. Poza tym prześcieradła i poszewki też się brudzą, choć nie zawsze w sposób widoczny dla oka. Każdego dnia osadzają się na nich potencjalne patogeny. Spanie w brudnej pościeli sprzyja łojotokowemu zapaleniu skóry i trądzikowi. Leczenie wspomnianych dermatoz nastręcza wielu trudności.

Spanie w brudnej pościeli obniża komfort nocnego wypoczynku. Zaburzenia snu przekładają się negatywnie na nasze zdrowie, samopoczucie i funkcje poznawcze. Utrudniają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Jak często zmieniać pościel?

Należy to robić nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie. Specjaliści podkreślają jednak, że istnieją sytuacje, w których częstsze pranie tekstyliów sypialnianych stanowi konieczność. Przy owsicy i wszawicy trzeba je codziennie zmieniać na czyste. Przy łojotokowym zapaleniu skóry, trądziku, spaniu ze zwierzętami domowymi, alergii i rezygnacji z wieczornego prysznica przebieranie pościeli powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu.

Co ile powinno się zmieniać pościel w zależności od pory roku?

Jak często zmieniać pościel latem, gdy panują wysokie temperatury? Jeśli każdego dnia budzisz się spocony, rano zdejmuj brudne poszewki i prześcieradło w celu zachowania higieny. Poza tym zmieniaj tekstylia co 3 dni podczas wakacyjnych upałów.

Zimą, jeśli borykasz się z alergią, rób to także co 3-4 dni, ponieważ centralne ogrzewanie i słabe wietrzenie sypialni sprzyja namnażaniu roztoczy.

W jakich sytuacjach należy często zmieniać pościel?

Co ile zmieniać pościel, gdy cierpimy na dermatozy, alergie lub infekcję? W niektórych przypadkach należy robić to zdecydowanie częściej niż standardowo. Wynika to z dbałości o zdrowie, higienę i chęci złagodzenia dokuczliwych dolegliwości.

  • Zmiana pościeli jest kluczowa przy infekcjach, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Organizm zwalcza patogeny, co manifestuje się gorączką. Nasze ciało broni się przed przegrzaniem, które zagraża życiu i grozi denaturacją ważnych białek, wydzielając pot. Ten składa się głównie z wody i minerałów, przez co chłodzi organizm. Niestety, nasiąka nim również pościel i piżama. W miarę upływu czasu pot staje się pożywką dla bakterii, które go rozkładają, co skutkuje powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Przy gorączce pościel należy zmieniać tak często, jak to konieczne, nierzadko nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.
  • Codzienna zmiana pościeli jest zalecana przy wszawicy owłosionej skóry głowy. Przebywanie w dużych skupiskach ludzi sprzyja rozprzestrzenianiu tych ektopasożytów. Wszy stanowią często spotykany problem w rodzinach z małymi dziećmi. Można się ich pozbyć, stosując specjalistyczne preparaty, w tym szampony. Należy codziennie zmieniać pościel na czystą i prać ją w wysokiej temperaturze.
  • Łojotokowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, w której obserwuje się nadmierną produkcję sebum. Łój staje się pożywką dla grzybów, które naturalnie zamieszkują skalp. Sprzyja to ich nadmiernemu namnażaniu. Powstają wolne kwasy tłuszczowe, które są czynnikiem prozapalnym, co skutkuje powstawaniem nieestetycznej, żółtej łuski. Przy łojotokowym zapaleniu skóry zaleca się codzienne mycie głowy i zmianę pościeli.
  • Niektóre osoby skarżą się na nadmierną potliwość. Rano budzą się mokre i nieświeże. Zaleca się, aby zmiana pościeli następowała po każdym incydencie jej przepocenia. Pomaga to zachować należyty poziom higieny.
  • Właściciele zwierząt domowych często pozwalają swoim pupilom spać we wspólnym łóżku. Psy i koty nie tylko pozostawiają na pościeli sierść, martwy naskórek i łój, ale też zanieczyszczenia pochodzące z podwórka. Sprzyja to zabrudzeniu tekstyliów domowych błotem, resztkami roślin i piaskiem. Ponadto na prześcieradle, poduszce i kołdrze namnażają się niewidoczne gołym okiem patogeny. Zmiana pościeli przy zwierzętach domowych powinna odbywać się co 2-3 dni.
jak często zmieniać pościel - pastelowa pościel w szafie
  • Z roku na rok wzrasta liczba alergików. Uczulenie wywołują między innymi odchody roztoczy kurzu domowego, zarodniki pleśni i pyłki roślin. Niektóre alergeny mogą gromadzić się w łóżku. Np. martwy naskórek człowieka stanowi doskonałą pożywkę dla roztoczy. W związku z tym częsta zmiana pościeli jest bardzo ważna. Czynność tę należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.
  • Co ile zmieniać pościel przy łuszczycy? Choć wspomniana choroba ma podłoże autoimmunologiczne i nie stoi za nią żadna infekcja, to uszkodzona bariera hydrolipidowa stanowi otwarte wrota dla patogenów. Sprzyja wtórnym nadkażeniom skóry. Z tego względu zaleca się, aby raz w tygodniu zmieniać tekstylia sypialniane na czyste.
  • Nastolatki, w których ciele zachodzą poważne zmiany hormonalne, często borykają się z nadaktywnością gruczołów łojowych. Ich cera nadmiernie się przetłuszcza, co sprzyja namnażaniu bakterii Propionibacterium acne. Poduszka stanowi ich rezerwuar, dlatego zaleca się, aby zmiana pościeli następowała co najmniej raz w tygodniu.
  • Przy owsicy pościel trzeba zmieniać codziennie, a następnie prać ją w 60-90 stopniach Celsjusza. Inaczej leczenie zaordynowane przez specjalistę nie zakończy się sukcesem. Najlepiej postawić na tekstylia sypialniane z bawełny, która dobrze znosi częsty kontakt z wodą i detergentami. Jest również odporna na wysokie temperatury.

Spis treści

UDOSTĘPNIJ WPIS

Skopiuj link Link skopiowany

Mogą Cię zainteresować