Элементы 1-30 из 247

на странице
 1. Obrus Hiren
  Obrus Hiren

  Доступно с 119,00 PLN

  В наличии
 2. Bieżnik Flares
  Bieżnik Flares
  89,00 PLN
  В наличии
 3. Bieżnik Elea 35x180 cm
  Bieżnik Elea 35x180 cm
  89,00 PLN
  В наличии
 4. Obrus Żakardowy Candice
  Obrus Żakardowy Candice

  Доступно с 99,00 PLN

  В наличии
 5. Cerata Vivum 150x220 cm
  Cerata Vivum 150x220 cm
  149,00 PLN
  В наличии
 6. Obrus Amorio
  Obrus Amorio

  Доступно с 149,00 PLN

  В наличии
 7. Obrus Narcisio
  Obrus Narcisio

  Доступно с 119,00 PLN

  В наличии
 8. Obrus Miriado
  Obrus Miriado

  Доступно с 119,00 PLN

  В наличии
 9. Cerata Alphabetto
  Cerata Alphabetto

  Доступно с 129,00 PLN

  В наличии
 10. Cerata Abeja
  Cerata Abeja

  Доступно с 129,00 PLN

  В наличии
 11. Obrus Amorio
  Obrus Amorio
  129,00 PLN
  В наличии
 12. Cerata Vivum 130x180 cm
  Cerata Vivum 130x180 cm
  129,00 PLN
  В наличии
 13. Serwetka Sparkal
  Serwetka Sparkal
  25,00 PLN
  В наличии
 14. Serwetka Sparkal
  Serwetka Sparkal
  25,00 PLN
  В наличии

Элементы 1-30 из 247

на странице

Nakrycia stołu - dekoracje na stół

Obrus czy serweta?

Wybierając dodatki do jadalni szczególną uwagę należy zwrócić na nakrycie stołu. Niezbędne jest to zwłaszcza przy ważnych rodzinnych uroczystościach. Pięknie nakryty stół podbija wrażenia estetyczne i ma wpływ na ogólny odbiór przygotowanej zastawy stołowej. Jeżeli jest to spotkanie przy stole to obrus czy serweta muszą być starannie wyprasowane. Natomiast przy codziennym użytkowaniu stołu najważniejsze są podkładki, które ochronią nakrycie stołu i jego blat  przed przebarwieniami i zabrudzeniem. Obrus jest tkaniną najobszerniejszą, której boki powinny zwisać poza obrys blatu. Najczęściej jej wzory produkowane są w kilku najczęstszych rozmiarach, warto zatem znać wymiar stołu, pod który dokonujemy zakupu. Bywają obrusy wykonane z mieszaniny poliestru z włóknem metalizowanym, lub z bawełną. Najbardziej klasyczne są obrusy śnieżnobiałe, który bywają jednolite także w strukturze. Jednak kolor biały często zastępowany jest kolorową tkaniną. Oprócz urozmaicenia w kolorze mogą pojawiać się także najróżniejsze dodatki do tkaniny.

Tkaniny różnorodne w formie i kolorze

Często spotykanym motywem jest zabieg doszycia do obrusa ozdobnych brzegów. Może to być biegnąca po obrysie ażurowa koronka. Spotyka się obrusy, przy których występuje dekoracja w postaci naszytej tasiemki. W przypadku serwety czy obrusu zdarza się, że jest ona w całości ażurowa, swoim wzorem przypominająca tkane przez babcie misterne sploty. Taki rodzaj nakrycia wprowadza do wnętrza prowansalski styl. Na obrusach lub serwetach pojawiają się także drukowane motywy. Bywają jednobarwne z tłem, również i takie, które ostro z nim kontrastują. Zjawiskowo wyglądają serwety tzw. podwójne. Chodzi o fakt naszycia przezroczystej tkaniny na jednolitą podstawę. Zdarzają się tkaniny, których ozdobą są naszyte cekiny, łącznie z cekinami obrotowymi. Dzięki nim powierzchnia serwety czy bieżnika zmieni swój kolor pod wpływem przejechania po nim ręką. Naszyte elementy 3D w postaci motylków czy  kokardek fantastycznie urozmaicają stołową tkaninę.  

Podkładki duże i małe

Lubianym nakryciem stołu są bieżniki. Tworzą długi wąski pas, dzięki któremu mamy możliwość położenia go albo na pustym blacie, albo na ułożonym na stole wcześniej obrusie. Taki sposób prezentacji wzbogaci nakrycie stołu. Podkładki na stół najczęściej kojarzone są z podkładkami dla dzieci. Są one oczywiście bardzo potrzebne, zwłaszcza, że często mają zabawny kształt lub ciekawe rysunki, które zachęcają dzieci do jedzenia. Ale dużym zainteresowaniem cieszą się także podkładki materiałowe lub wykonane z tworzywa sztucznego albo płyty MDF. Popularny prostokątny kształt podkładki zastępowany jest czasami przez koło albo przykładowo kształt liścia. Dekorując stół dodają mu niesamowitego uroku, a przy tym są niezwykle praktyczne. Nie należy zapominać o podkładkach  pod napoje. Mają one mniejszą średnicę, idealnie pasują pod spód kubka czy szklanki, a mają tę zaletę, że położone tu szkło nie pozostawi niechcianych kółek. Do drobnych akcesoriów używanych przy nakryciu stołu należą serwetki, które często umieszczamy w serwetnikach.